  • CC0805KRX7R0BB271
CC0805KRX7R0BB271
advertisement
Manufacturer No:
CC0805KRX7R0BB271
HK JDW NO:
898-CC0805KRX7R0BB271
Datasheet:
CC0805KRX7R0BB271
Description:
CC 270pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 13491
Step5Bar-code shipping tag
CC0805KRX7R0BB271
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    270pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm