  • CC1206FPNPO9BN680
CC1206FPNPO9BN680
advertisement
Manufacturer No:
CC1206FPNPO9BN680
HK JDW NO:
898-CC1206FPNPO9BN680
Datasheet:
CC1206FPNPO9BN680
Description:
CC 68pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CC1206FPNPO9BN680
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68pF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    0.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm