  • CC1206KRX7R0BB152
CC1206KRX7R0BB152
advertisement
Manufacturer No:
CC1206KRX7R0BB152
HK JDW NO:
898-CC1206KRX7R0BB152
Datasheet:
CC1206KRX7R0BB152
Description:
CC 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 3373
Step5Bar-code shipping tag
CC1206KRX7R0BB152
    Select All
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.85mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm
  • Thickness
    711.2μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm