  • CC1206MFX5R5BB106
CC1206MFX5R5BB106
advertisement
Manufacturer No:
CC1206MFX5R5BB106
HK JDW NO:
898-CC1206MFX5R5BB106
Package:
1206
Datasheet:
CC1206MFX5R5BB106
Description:
10μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
Step5Bar-code shipping tag
CC1206MFX5R5BB106
  • Package / Case
    1206
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm