  • CC1210FKNPO9BN182
CC1210FKNPO9BN182
advertisement
Manufacturer No:
CC1210FKNPO9BN182
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CC1210FKNPO9BN182
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
CC1210FKNPO9BN182
Description:
CC 1800pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CC1210FKNPO9BN182
    Select All
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CC
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1800pF
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm