  • CC1310F32RSMR
CC1310F32RSMR
advertisement
Manufacturer No:
CC1310F32RSMR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CC1310F32RSMR
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CC1310F32RSMR
Purchasing and Inquiry
CC1310F32RSMR Overview
RF transceiver IC's 32-VFQFN Exposed Pad package RF transceiver IC is used to save board space. In this case, RF transceiver's mounting method is Surface Mount.It emergys as a TxRx + MCU with transceiver RF's high efficiency and reliable performance.The transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR) provides high reliability.There are 32 pins on this transceiver RF circuit board.Try searching for the transceiver with CC1310 if you are looking for variants.Transceiver is included in the Surface Mount mount.RF transceivers from the well-known SimpleLink? series product line are featured in this RF transceiver.The system operates at a frequency of 300MHz~930MHz.
CC1310F32RSMR Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tape & Reel (TR) is used
32 pins
Use CC1310
SimpleLink? series
CC1310F32RSMR Applications
There are a lot of Texas Instruments CC1310F32RSMR RF Transceiver ICs applications.
  • HVAC
  • Automotive
  • Consumer Electronics
  • Low-power IoT applications
  • Health care
  • Industrial and Data Logger
  • Thermostats
  • Power management
  • Secure Payment
  • Internet of Things (IoT)
Step5Bar-code shipping tag
CC1310F32RSMR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SimpleLink™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    5A992C
  • Type
    TxRx + MCU
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.8V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    300MHz~930MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CC1310
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Memory Size
    32kB Flash 16kB RAM
  • RAM Size
    20kB
  • Density
    1 Mb
  • Power - Output
    14dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM < 1GHz
  • Data Rate (Max)
    50kbps
  • Number of ADC Channels
    1
  • Serial Interfaces
    I2C, I2S, JTAG, SPI, UART
  • Current - Receiving
    5.5mA
  • Current - Transmitting
    12.9mA~22.6mA
  • Modulation
    DSSS, GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -124 dBm
  • GPIO
    10
  • Height
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm