  • CC2400RSUR
CC2400RSUR
advertisement
Manufacturer No:
CC2400RSUR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CC2400RSUR
Package:
48-QFN
Datasheet:
CC2400RSUR
Purchasing and Inquiry
CC2400RSUR Overview
The 48-QFN package saves space on the board. There is no doubt that this is a very efficient and reliable TxRx Only.High reliability is achieved with advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR).48 pins are present on the transceiver RF circuit board.Use CC2400 to search for variants of the transceiver.The mount is provided by Surface Mount.Based on the frequency of 2.4GHz, RF transceiver operates on the basis of a pulse.
CC2400RSUR Features
48-QFN package
TxRx Only
Tape & Reel (TR) is used
48 pins
Use CC2400
CC2400RSUR Applications
There are a lot of Texas Instruments CC2400RSUR RF Transceiver ICs applications.
  • Health and Fitness
  • Thermostats
  • Chemical Sensors
  • Security Systems
  • Switch
  • Internet of Things (IoT)
  • Location and Asset Tracking
  • POS Terminals
  • Retail
  • Low-power IoT applications
Step5Bar-code shipping tag
CC2400RSUR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-QFN
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Type
    TxRx Only
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.6V~2V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Depth
    7mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • Base Part Number
    CC2400
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Nominal Supply Current
    24mA
  • Power - Output
    0dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Serial Interfaces
    SPI
  • Current - Transmitting
    11mA~19mA
  • Modulation
    FSK, GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -101 dBm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm