  • CC45SL3DD561JYNNA
CC45SL3DD561JYNNA
advertisement
Manufacturer No:
CC45SL3DD561JYNNA
HK JDW NO:
769-CC45SL3DD561JYNNA
Datasheet:
CC45SL3DD561JYNNA
Description:
CC45 560pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±5% SL 0.571Dia 14.50mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 14141
Step5Bar-code shipping tag
CC45SL3DD561JYNNA
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    5720
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    14.5mm
  • Width
    5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    SL
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    2000V 2kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm