  • CC45SL3FD221JYNN
CC45SL3FD221JYNN
advertisement
Manufacturer No:
CC45SL3FD221JYNN
HK JDW NO:
769-CC45SL3FD221JYNN
Datasheet:
CC45SL3FD221JYNN
Description:
CC45 220pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.472Dia 12.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 16378
Step5Bar-code shipping tag
CC45SL3FD221JYNN
    Select All
  • Mount
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.472Dia 12.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage, Low Dissipation Factor
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    SL
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    3kV
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Size Code
    4724
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Width
    6mm