  • CCMR.800TXP
CCMR.800TXP
advertisement
Manufacturer No:
CCMR.800TXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-CCMR.800TXP
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
CCMR.800TXP
Description:
Industrial & Electrical Fuses .8A 600VAC 250VDC Time-Delay
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CCMR.800TXP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD®, POWR-PRO® CCMR
  • Size / Dimension
    0.406Diax1.500L 10.30mmx38.10mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Motor Protection
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    800mA
  • Reference Standard
    CE; CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    10.3mm
  • Physical Dimension
    10.3mm x 38.1mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    300kA AC 20kA DC
  • Blow Characteristic
    TIME DELAY
  • Class Code
    CC
  • Body Height
    38.1mm