  • CCMR05.6T
CCMR05.6T
advertisement
Manufacturer No:
CCMR05.6T
HK JDW NO:
461-CCMR05.6T
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
CCMR05.6T
Description:
LITTELFUSE CCMR05.6T Industrial / Power Fuse, 5.6 A, 600 VAC, 500 VDC, 10mm x 38mm, 13/32" x 1-1/2"
Step5Bar-code shipping tag
CCMR05.6T
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CCMR05.6T.
  • Package / Case
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Size / Dimension
    0.406Diax1.500L 10.30mmx38.10mm
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Electrical
  • Resistance
    53.5mOhm
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    5.6A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Body Length or Diameter
    10.3mm
  • Physical Dimension
    10.3mm x 38.1mm
    CC
  • Fuse Current
    5.6A
  • Body Height
    38.1mm