  • CCR05CG820JSV
CCR05CG820JSV
advertisement
Manufacturer No:
CCR05CG820JSV
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CCR05CG820JSV
Package:
Datasheet:
CCR05CG820JSV
Description:
82pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CCR05CG820JSV
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Capacitance
    82pF
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    1909
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.826mm
  • Width
    4.826mm
  • Thickness
    2.286mm