  • CCR05CH120FSV
CCR05CH120FSV
advertisement
Manufacturer No:
CCR05CH120FSV
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CCR05CH120FSV
Datasheet:
CCR05CH120FSV
Description:
12pF Ceramic Capacitor 1% 60ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CCR05CH120FSV
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Tolerance
    1%
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    60ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    12pF
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    C0H
  • Temperature Characteristics Code
    CH
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    1909
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    4.83mm
  • Thickness
    2.29mm