  • CCR05CJ6R8CRV
CCR05CJ6R8CRV
advertisement
Manufacturer No:
CCR05CJ6R8CRV
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CCR05CJ6R8CRV
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
6.8pF Ceramic Capacitor 120ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
Step5Bar-code shipping tag
CCR05CJ6R8CRV
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    120ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8pF
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    CJ
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    1909
  • Positive Tolerance
    3.6765%
  • Negative Tolerance
    3.6765%
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    4.83mm
  • Thickness
    2.29mm