  • CCR06CG182JPV
CCR06CG182JPV
advertisement
Manufacturer No:
CCR06CG182JPV
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CCR06CG182JPV
Description:
1.8nF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CCR06CG182JPV
    Select All
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Capacitance
    1.8nF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    2909
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm
  • Width
    2.29mm