  • CCR07CG123KR
CCR07CG123KR
advertisement
Manufacturer No:
CCR07CG123KR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CCR07CG123KR
Package:
Radial
Datasheet:
CCR07CG123KR
Description:
12nF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CCR07CG123KR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Characteristics Code
    CG
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    12.19mm
  • Length
    12.19mm
  • Width
    12.2mm
  • Thickness
    3.56mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    12nF
  • Depth
    3.56mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20
  • Lead Pitch
    10.16mm