  • CCR09CG102JP
CCR09CG102JP
advertisement
Manufacturer No:
CCR09CG102JP
HK JDW NO:
66-CCR09CG102JP
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
1nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
Step5Bar-code shipping tag
CCR09CG102JP
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Published
    2008
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    2.29mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Length
    4.83mm
  • Width
    4.83mm
  • Thickness
    2.29mm