  • CCR09CG821JR
CCR09CG821JR
advertisement
Manufacturer No:
CCR09CG821JR
HK JDW NO:
66-CCR09CG821JR
Datasheet:
CCR09CG821JR
Description:
Military, MIL-PRF-20, CCR09 820pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
CCR09CG821JR
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-20, CCR09
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    820pF
  • Depth
    2.29mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Dielectric
    C0G
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    1909
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    4.83mm
  • Height Seated (Max)
    0.200 5.08mm
  • Thickness
    2.29mm