  • CCR76CG102FP
CCR76CG102FP
advertisement
Manufacturer No:
CCR76CG102FP
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CCR76CG102FP
Package:
Axial
Datasheet:
CCR76CG102FP
Description:
CC 1nF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Axial
Step5Bar-code shipping tag
CCR76CG102FP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    CC
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Diameter
    2.29mm
  • Length
    6.35mm