  • CD1408-F11000
CD1408-F11000
advertisement
Manufacturer No:
CD1408-F11000
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CD1408-F11000
Package:
Chip, Concave Terminals
Datasheet:
CD1408-F11000
Purchasing and Inquiry
CD1408-F11000 Overview
An acceptable reverse voltage would be 1kV.There is an average rectified current of 1A volts for this device.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 1A.Surge current can reach maximum value 30A.Output current maximum is 1A.The datasheets show a peak reverse of 5μA, as shown in the data chart.
CD1408-F11000 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
CD1408-F11000 Applications
There are a lot of Bourns Inc. CD1408-F11000 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Switching Diode
  • Reverse Polarity Protection
  • Recirculating Diode
  • Ultra High-Speed Switching
  • Power converters
  • Welders
  • Polarity Protection Diode
  • Battery chargers
  • Freewheeling
Step5Bar-code shipping tag
CD1408-F11000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Chip, Concave Terminals
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CD1408
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    30A
  • Output Current-Max
    1A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Forward Voltage
    1.3V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    1A
  • Reverse Recovery Time
    300 ns
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1kV
  • Capacitance @ Vr, F
    15pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    30A
  • Reverse Voltage
    1kV