  • CD1408-F1200
CD1408-F1200
advertisement
Manufacturer No:
CD1408-F1200
HK JDW NO:
103-CD1408-F1200
Datasheet:
CD1408-F1200
Purchasing and Inquiry
CD1408-F1200 Overview
The reverse voltage should be 200V.There is an average rectified current of 1A volts for this device.A value of 1A is the maximum forward current that can be allowed.The maximum surge current is 30A.Output current maximum is 1A.In the datasheets, the peak reverse is 5μA, as indicated by the data chart.
CD1408-F1200 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
CD1408-F1200 Applications
There are a lot of Bourns Inc. CD1408-F1200 applications of single-phase diode rectifier.
  • Reverse Polarity Protection
  • Battery chargers
  • Recirculating Diode
  • Polarity Protection Diode
  • Freewheeling
  • Ultra High-Speed Switching
  • Power converters
  • Welders
  • Switching Diode
  • DC motor control and drives
Step5Bar-code shipping tag
CD1408-F1200
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    30A
  • Output Current-Max
    1A
  • Forward Voltage
    1.3V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Reverse Recovery Time
    300 ns
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Capacitance @ Vr, F
    15pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    30A
  • Reverse Voltage
    200V