  • CD15FD201JO3
CD15FD201JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD15FD201JO3
HK JDW NO:
192-CD15FD201JO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD15FD201JO3
Purchasing and Inquiry
CD15FD201JO3 Overview
The size/dimension of this device is 0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm in order to ensure a high level of reliability.Providing a DC voltage - Rated DC of 500V is required to fully operate the device.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CD15FD201JO3 Features
its size/dimension is 0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD15FD201JO3 Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils and Generators
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CD15FD201JO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    CD15
  • Size / Dimension
    0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    200pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.8mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5.9mm
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4721
  • Height
    9.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.382 9.70mm
  • Length
    11.9mm
  • Width
    5.3mm