  • CD214A-R11200
CD214A-R11200
advertisement
Manufacturer No:
CD214A-R11200
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CD214A-R11200
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
CD214A-R11200
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CD214A-R11200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CD214A
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    25A
  • Output Current-Max
    1A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    1A
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Capacitance @ Vr, F
    12pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    25A
  • Reverse Voltage
    1.2kV