  • CD74AC163M96G4
CD74AC163M96G4
advertisement
Manufacturer No:
CD74AC163M96G4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CD74AC163M96G4
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
1 Element 3.3V CMOS DUAL Counters & Dividers 16 Pins Unidirectional SOIC
Purchasing and Inquiry
CD74AC163M96G4 Overview
This is a device supplied in the SOIC package. There are 16 terminations used for its configuration. With a supply voltage of 3.3V volts, it is possible to run it in a fully flexible manner. In this diagram, there are 1elements that are interconnected by wires. All component pins are equal to 16. Tape & Reel (TR)is the packaging method used for this package. Circuit components are connected with 16pins. The Surface Mountway is used to mount it. In this case, it emerges as a member of the AC family. In this device, there is information of 4bits. In terms of Pbfree code, the result may be yes. This electronic device is equipped with the following features [0]. Temperature grade MILITARYhas been selected for this device. It is packed with [0]. The voltage source produces 3.3/5Vvoltage. Despite operating at 125°Cfor extended periods, its electrical characteristics remain stable. It is designed to operate over a specified temperature range with lower limit generally set at -55°C. In this case, the frequency is 90MHz Hz. There is a maximum voltage available for the device of 5.5V. It is possible for the device to operate at a voltage as low as 1.5V.
CD74AC163M96G4 Features
Embedded in the SOIC package
TCO OUTPUT
Frequency of 90MHz
CD74AC163M96G4 Applications
There are a lot of Texas Instruments CD74AC163M96G4 Counters & Dividers applications.
  • SQUARE ROOT
  • Binary counter/decoder
  • VHF, UHF, FM, AM, etc.
  • Communications Digital Frequency Synthesizers;
  • Time-delay circuits
  • Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
  • Analog multiplexing and demultiplexing
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • SQUARING
  • Programmable decade counters
Step5Bar-code shipping tag
CD74AC163M96G4
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    TCO OUTPUT
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    90MHz
  • Pin Count
  • Number of Elements
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    4
  • Propagation Delay
    209 ns
  • Family
    AC
  • Logic Function
    Counter
  • Direction
    Unidirectional
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Load/Preset Input
    YES
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm