  • CD74HC283M96E4
CD74HC283M96E4
advertisement
Manufacturer No:
CD74HC283M96E4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CD74HC283M96E4
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
4.5V CMOS DUAL Counters & Dividers 16 Pins SOIC
Purchasing and Inquiry
CD74HC283M96E4 Overview
This is a device supplied in the SOIC package. There are 16terminations used for configuring it. The supply voltage of 4.5V enables it operate in a fully flexible way. The total number of component pins is 16. As [0], it is packaged. In the circuit, there are 16pins that connect other parts. Using [0], it can be mounted. In this case, it emerges as a member of the HC/UH family. As far as the device is concerned, there are 4bits of information. It is important to note that WITH FULL INTERNAL LOOKAHEADare really important features of this electronic device. The device is manufactured at a temperature grade of MILITARY. Despite operating at 125°Cfor extended periods, its electrical characteristics remain stable. Generally, the temperature limit is set at -55°Cso it will operate over a specified range. 6Vis the maximum voltage available to the device. It is possible for the device to operate at a voltage as low as 2V. The device consumes quiescent current when it is at 8μA. The electronic components is from Arithmetic Circuits family. It uses a logic IC type of [0]. At a high-level voltage specified, there is -5.2mA current flowing into the output. If a specified low-level voltage is applied to the output terminal, there is 5.2mA current flowing. The 1channels are designed to configure its foundation.
CD74HC283M96E4 Features
Embedded in the SOIC package
WITH FULL INTERNAL LOOKAHEAD
ADDER/SUBTRACTOR as logic IC type
CD74HC283M96E4 Applications
There are a lot of Texas Instruments CD74HC283M96E4 Counters & Dividers applications.
  • SQUARING
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • Digital multiplexing and demultiplexing
  • MULTIPLICATION
  • Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
  • Time-delay circuits
  • Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
  • Frequency dividing circuits
  • Divide-by-N counting
  • Control counters
Step5Bar-code shipping tag
CD74HC283M96E4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    WITH FULL INTERNAL LOOKAHEAD
  • Subcategory
    Arithmetic Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Pin Count
    16
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Number of Bits
    4
  • Propagation Delay
    36 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Turn On Delay Time
    345 ns
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Binary Full Adder
  • Output Polarity
    TRUE
  • Logic IC Type
    ADDER/SUBTRACTOR
  • High Level Output Current
    -5.2mA
  • Low Level Output Current
    5.2mA
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm