CD74HC390ME4
CD74HC390ME4
815-CD74HC390ME4
SOIC
2 Element 4.5V CMOS DUAL Counters & Dividers 16 Pins Unidirectional SOIC
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
CD74HC390ME4 Overview
This device is supplied in the SOIC package. Using 16terminations, it can be configured. This device is fully flexible due to the supply voltage of [0]. An interconnection of 2elements is provided by wires. In all, there are 16 pins on each component. Circuit components are connected by 16pins. The device is mounted in the direction of [0]. In this case, it emerges as a member of the HC/UH family. As far as the device is concerned, there are 4bits of information. In terms of Pbfree code, the result may be yes. This device is manufactured in the temperature grade of MILITARY. It is packed using [0]. Electrical characteristics are acceptable at extended periods of time at temperatures above [0]. Generally, the temperature range of the device is set at -55°C. The frequency of the system is 35MHz. The maximum voltage available for the device reaches 6V. A minimum voltage of 2Vis available for the device.
CD74HC390ME4 Features
Embedded in the SOIC package
Frequency of 35MHz
CD74HC390ME4 Applications
There are a lot of Texas Instruments CD74HC390ME4 Counters & Dividers applications.
- VHF, UHF, FM, AM, etc.
- Time Out Timer for Consumer-Application Industrial Controls
- Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
- Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
- counting/frequency sy nthesizers-BCD output
- SQUARING
- Analog multiplexing and demultiplexing
- Control counters
- ALGEBRAIC COMPUTATION
- DIVISION
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
CD74HC390ME4
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Nexperia USA Inc.554-74HC4060BQ,11516-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC4040N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4017D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS92N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4040BT,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060PW,11816-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT163D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS163AD16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC93E14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC190E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4020M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4518E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare