CD74HC390MTE4
CD74HC390MTE4
815-CD74HC390MTE4
SOIC
2 Element 4.5V CMOS DUAL Counters & Dividers 16 Pins Unidirectional SOIC
Purchasing and Inquiry
CD74HC390MTE4 Overview
A SOICpackage is used for this device. 16 terminations are used for its configuration. The supply voltage of 4.5V permits it to operate with full flexibility. The 2elements are connected by wires. All component pins are equal to 16. As a result, it is packaged in the way of a Tape & Reel (TR). A circuit is connected to other components by 16pins. It is mounted in the direction of [0]. Initially, it appears to belong to the HC/UH family. The device contains 4bits of information. As far as Pbfree code is concerned, the result may be yes. This device is manufactured in the temperature grade of MILITARY. It is packed by [0]. The electrical properties of the device remain stable at a maximum temperature of [0]. Temperature ranges are specified, with -55°Cset as a lower limit. A maximum voltage of 6Vcan be reached by the device. The device can operate at as low a voltage as 2V.
CD74HC390MTE4 Features
Embedded in the SOIC package
CD74HC390MTE4 Applications
There are a lot of Texas Instruments CD74HC390MTE4 Counters & Dividers applications.
- Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
- Fixed and programmable counters greater than 10
- MULTIPLICATION
- Divide-by-N counting
- Timing applications
- counting/frequency sy nthesizers-BCD output
- Signal gating
- Binary counter/decoder
- Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
- Time delay circuits
Package
CD74HC390MTE4
Nexperia USA Inc.554-74HC4060BQ,11516-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC4040N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4017D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS92N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4040BT,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060PW,11816-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT163D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS163AD16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC93E14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC190E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4020M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4518E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare