CD74HCT390E
CD74HCT390E
699-CD74HCT390E
16-DIP (0.300, 7.62mm)
2 Element 5V CMOS DUAL Counters & Dividers 74HCT Series Up Negative Edge 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
CD74HCT390E Overview
This device is packaged in a 16-DIP (0.300, 7.62mm) package. It is configured with 16terminations. 5Vis enabled to operate in an extremely flexible manner due to its supply voltage. The 2elements are connected by wires. Packaging is based on Tube. In this case, it appears as a member of the family [0]. Due to its membership in the 74HCTseries, it is suitable for a variety of applications. It is decided to use the logic type [0]. -55°C~125°Cshould be set as the operating temperature. It adopts a mounting type of Through Hole. When a supply voltage of 4.5V~5.5Vis provided, it can operate with greater reliability. The array stores 4bits in each element. It is possible to supply voltages up to 5.5V volts (Vsup).
CD74HCT390E Features
Embedded in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
4 bits per element
CD74HCT390E Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC CD74HCT390E Counters & Dividers applications.
- Fixed or Programmable Frequency Division
- Timing applications
- Programmable binary and decade
- LINEARIZATION
- Binary counter/decoder
- ANALOG SIGNAL PROCESSING
- counting/frequency sy nthesizers-BCD output
- ALGEBRAIC COMPUTATION
- DIVISION
- Programmable decade counters
Package
CD74HCT390E
Nexperia USA Inc.554-74HC4060BQ,11516-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC4040N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4017D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS92N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4040BT,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060PW,11816-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT163D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-74ACT161SCX16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-74F163ASCX16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DM74ALS169BN16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DM74ALS161BN16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-CD74HC163M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-CD4017BE16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-SN74LS90D14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-CD74HC4040M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-SN74LS669D16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC190E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare