CD74HCT390EG4
CD74HCT390EG4
815-CD74HCT390EG4
16-DIP (0.300, 7.62mm)
2 Element Counters & Dividers 74HCT Series 74HCT390 Up Negative Edge 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
CD74HCT390EG4 Overview
In the 16-DIP (0.300, 7.62mm)package, it is supplied. In this diagram, there are 2elements that are interconnected by wires. Packaging is based on Tube. The 74HCTseries is well suited to a number of uses. It is decided to use the logic type [0]. -55°C~125°Cshould be set as the operating temperature. Using a Through Holemounting type, it is mounted. It is able to operate with higher reliability when the supply voltage of 4.5V~5.5V is provided. The array has 4elements. Under its base part number of [0], you will find additional related parts.
CD74HCT390EG4 Features
Embedded in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
4 bits per element
CD74HCT390EG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments CD74HCT390EG4 Counters & Dividers applications.
- counting/frequency sy nthesizers-BCD output
- Programmable binary and decade
- MULTIPLICATION
- Dual Up Counters
- Clocks
- Frequency division
- Binary counter/decoder
- TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
- Fixed or Programmable Frequency Division
- Timers
Package
CD74HCT390EG4
Texas Instruments815-SN74HC4040N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS92N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS163AD16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC93E14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC190E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4020M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4518E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare