  • CD79F12005A
CD79F12005A
advertisement
Manufacturer No:
CD79F12005A
Manufacturer:
Cantherm
HK JDW NO:
137-CD79F12005A
Package:
Module
Datasheet:
Description:
CD79F THERMAL PROTECTION SWITCH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CD79F12005A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Mfr
    Cantherm
  • Series
    CD79F
  • Tolerance
    ±9°F (±5°C)
  • Termination Style
  • Circuit
    SPST-NC
  • Switching Cycles
    10K
  • Current Rating - AC
    5A (120V), 8A (277V), 22A (120V)
  • Switching Temperature
    248°F (120°C)
  • Current Rating - DC
    20A (16V)