  • CDBA3150-HF
CDBA3150-HF
advertisement
Manufacturer No:
CDBA3150-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-CDBA3150-HF
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
CDBA3150-HF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CDBA3150-HF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    870mV @ 2A
  • Operating Temperature - Junction
    -50°C~175°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    150V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Capacitance @ Vr, F
    250pF @ 4V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    70A
  • Reverse Current-Max
    500μA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)