  • CDBGBSC20650-G
CDBGBSC20650-G
advertisement
Manufacturer No:
CDBGBSC20650-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-CDBGBSC20650-G
Package:
TO-247-3
Datasheet:
CDBGBSC20650-G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CDBGBSC20650-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Additional Feature
    PD-CASE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    109W
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    33A
  • Application
    POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    650V
  • Current - Average Rectified (Io)
    33A DC
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    650V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    100A