  • CDBM120-HF
CDBM120-HF
advertisement
Manufacturer No:
CDBM120-HF
HK JDW NO:
186-CDBM120-HF
Package:
SOD-123T
Datasheet:
CDBM120-HF
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 500mV @ 1A -50°C~125°C 500μA @ 20V Tape & Reel (TR) SOD-123T Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
CDBM120-HF
  • Package / Case
    SOD-123T
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Base Part Number
    CDBM120
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    500mV @ 1A
  • Operating Temperature - Junction
    -50°C~125°C
  • Output Current-Max
    1A
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    20V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Capacitance @ Vr, F
    120pF @ 4V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    30A