  • CDBMTS1200-HF
CDBMTS1200-HF
advertisement
Manufacturer No:
CDBMTS1200-HF
HK JDW NO:
186-CDBMTS1200-HF
Package:
SOD-123S
Datasheet:
CDBMTS1200-HF
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 920mV @ 1A -55°C~150°C 500μA @ 200V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-123S Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
CDBMTS1200-HF
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123S
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    920mV @ 1A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    1A
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Capacitance @ Vr, F
    120pF @ 4V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    30A