  • CDC421250RGERG4
CDC421250RGERG4
advertisement
Manufacturer No:
CDC421250RGERG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CDC421250RGERG4
Package:
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CDC421250RGERG4
Description:
3.3V Clock Generator 250MHz CDC421250 Clock Generators 24 Pins 24-VFQFN Exposed Pad 24 Terminals Surface Mount 3V~3.6V Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
CDC421250RGERG4 Overview
The Tape & Reel (TR) method is used for packaging clock ICs. Clock PLL is embedded in the 24-VFQFN Exposed Pad package. A maximum temperature of 260 can be sustained by this clock generator ic during reflowing. There are a total of 24 terminations in this file. Clock generator ics require a voltage of 3.3V. In this clock generator, LVCMOS, Crystal is used as the input to the clock. An implementation of 1 circuits is required in order to fully utili1e the capabilities of the electrical part. The frequency generator has a maximum frequency of 250MHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. In terms of supply voltage, RF synthesizer works with 3V~3.6V. Test statistics estimate a temperature of -40°C~85°C, which should be set as the ambient temperature. There are several logic levels in LVPECL logic that can be used with this clock generator. This is an electronic part that can be classified as a Clock Generator in this case. It is a 24-bit IC that is designed for microprocessors specifically. According to the base part number, its related parts can be founded. There is a 24 pin that is available on the frequency synthesizers. Electronic frequency generator can handle voltages up to 3.3V.
CDC421250RGERG4 Features
Available in the 24-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
CDC421250RGERG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments CDC421250RGERG4 Clock Generators applications.
  • PMR (Professional Mobile Radio)
  • Wireless base station for LTE, LTE-advanced
  • Notebooks
  • Melting
  • Satellite navigation communication
  • Bluetooth receivers
  • Clock recovery
  • Electronic equipment
  • Modems
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
CDC421250RGERG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    24
  • Weight
    45.387587mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock Generator
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    CDC421250
  • Output
    LVPECL
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Frequency (Max)
    250MHz
  • Input
    LVCMOS, Crystal
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Primary Clock/Crystal Frequency-Nom
    35.42MHz
  • PLL
    Yes
  • Differential - Input:Output
    No/Yes
  • Divider/Multiplier
    Yes/No
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm