  • CDCVF2505IDRQ1
CDCVF2505IDRQ1
advertisement
Manufacturer No:
CDCVF2505IDRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CDCVF2505IDRQ1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
3.3V PLL Clock Driver 200MHz CDCVF2505 Clock Generators Automotive, AEC-Q100 Series 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 8 Terminals Surface Mount 3V~3.6V Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
CDCVF2505IDRQ1 Overview
As a clock IC, it uses the Tape & Reel (TR) package. A Clock PLL is included with the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. This clock generator will sustain a maximum temperature of 260 when reflown. As a result of this, we can find 8 terminations. For this clock generator ic, a voltage of 3.3V is required. It is designed that the Clock PLL's input should be LVTTL. An implementation of 1 circuits is required in order to fully utili1e the capabilities of the electrical part. It provides a maximum frequency of 200MHz. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. Clock PLL is capable of receiving a maximum of 3.6V as a supply voltage. It is safe to use this frequency synthesizer with a supply voltage above 3V. This clock PLL works with a supply voltage of 3V~3.6V. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. A PLL Clock Driver is a classification for the electronic part in question. There is a 8-bit clock-generating IC built specifically for microprocessors in this frequency generator. According to the base part number, its related parts can be founded. The clock PLL has 8 pins that are available. Electronic frequency generator can handle voltages up to 3.3V. The device is usually classified as a type of Clock Drivers device. The Automotive, AEC-Q100 series includes this electronic part. The output frequency is magnified as high as possible with 4 signal outputs. In other words, PLL is capable of delivering a load capacitance of 25pF. Ideally, this electronic frequency generator fits the TR package.
CDCVF2505IDRQ1 Features
Available in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
Load capacitance of 25pF
CDCVF2505IDRQ1 Applications
There are a lot of Texas Instruments CDCVF2505IDRQ1 Clock Generators applications.
  • PCI express cards
  • Various decoding circuits
  • Radio receivers
  • Digital logic circuits
  • FSK demodulators
  • Fiber Channel
  • DVD add-on cards for multimedia PCs
  • Smartphones
  • Modems
  • Microwave backhaul IF
Step5Bar-code shipping tag
CDCVF2505IDRQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 week ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    75.891673mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    PLL Clock Driver
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    CDCVF2505
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    4
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    1
  • Load Capacitance
    25pF
  • Frequency (Max)
    200MHz
  • Output Characteristics
    3-STATE WITH SERIES RESISTOR
  • Input
    LVTTL
  • Ratio - Input:Output
    1:5
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm