  • CDR01BP560BJYSAT
CDR01BP560BJYSAT
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BP560BJYSAT
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-CDR01BP560BJYSAT
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CDR01BP560BJYSAT
Description:
Military, MIL-PRF-55681, CDR01 56pF 100V Ceramic Capacitor ±5% BP 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BP560BJYSAT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-PRF-55681, CDR01
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    BP
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    56pF
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm