  • CDR01BX152BKMR
CDR01BX152BKMR
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BX152BKMR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR01BX152BKMR
Package:
0805
Datasheet:
Description:
1.5nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BX152BKMR
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Bulk
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Palladium/Silver (Pd/Ag)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    1.27mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
    Yes
  • Custom Capabilities
    TAPE & REEL AVAILABLE UPON REQUEST
  • Height
    1.397mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm