  • CDR02BP221BKSP
CDR02BP221BKSP
advertisement
Manufacturer No:
CDR02BP221BKSP
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR02BP221BKSP
Package:
1805
Datasheet:
CDR02BP221BKSP
Description:
220pF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1805
Step5Bar-code shipping tag
CDR02BP221BKSP
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    1.27mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Custom Capabilities
    TAPE & REEL AVAILABLE UPON REQUEST
  • Height
    1.397mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    1.27mm