  • CDR02BP221BKUR
CDR02BP221BKUR
advertisement
Manufacturer No:
CDR02BP221BKUR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR02BP221BKUR
Package:
Datasheet:
CDR02BP221BKUR
Purchasing and Inquiry
CDR02BP221BKUR Overview
It has a temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C.During operation, the maximal temperature reaches 125°C.A voltage of 100V is used with this electrical part.
CDR02BP221BKUR Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR02BP221BKUR Applications
There are a lot of KEMET CDR02BP221BKUR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR02BP221BKUR
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1805
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    0.98mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    1.27mm