  • CDR05BX154BKUP
CDR05BX154BKUP
advertisement
Manufacturer No:
CDR05BX154BKUP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR05BX154BKUP
Package:
1825
Purchasing and Inquiry
CDR05BX154BKUP Overview
15% ppm/°C is the temperature coefficient.There is a case 1825 that contains the product.Electrical part rated at DC 100V voltage.
CDR05BX154BKUP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR05BX154BKUP Applications
There are a lot of KEMET CDR05BX154BKUP applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR05BX154BKUP
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    150nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.35mm
  • Height
    1.27mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    6.35mm