  • CDR05BX274AKSS
CDR05BX274AKSS
advertisement
Manufacturer No:
CDR05BX274AKSS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR05BX274AKSS
Package:
1825
Purchasing and Inquiry
CDR05BX274AKSS Overview
Temperature coefficient = 15% ppm/°C.There are no cases included with the product.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 50V volts DC.
CDR05BX274AKSS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR05BX274AKSS Applications
There are a lot of KEMET CDR05BX274AKSS applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR05BX274AKSS
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    270nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.35mm
  • Height
    1.27mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    6.35mm