  • CDR06BX394AKUS
CDR06BX394AKUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR06BX394AKUS
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR06BX394AKUS
Package:
2225
Datasheet:
Description:
390nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 2225
Step5Bar-code shipping tag
CDR06BX394AKUS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    390nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    6.35mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Custom Capabilities
    TAPE & REEL AVAILABLE UPON REQUEST
  • Height
    2.032mm
  • Length
    5.72mm
  • Width
    6.35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2225
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Bulk
  • Published
  • Tolerance
    10%