  • CDR12BG270AFUS
CDR12BG270AFUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR12BG270AFUS
HK JDW NO:
66-CDR12BG270AFUS
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
Description:
Military, MIL-PRF-55681, CDR12 27pF Ceramic Capacitor ±1% BG 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CDR12BG270AFUS
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0505 (1313 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-PRF-55681, CDR12
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    High Reliability
  • HTS Code
  • Capacitance
    27pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.4mm
  • Case Code (Metric)
    1616
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Temperature Characteristics Code
    BG
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.979mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm