  • CDR14BP202AKUP
CDR14BP202AKUP
advertisement
Manufacturer No:
CDR14BP202AKUP
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR14BP202AKUP
Package:
Datasheet:
CDR14BP202AKUP
Description:
CDR(MICROWAVE) 2nF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CDR14BP202AKUP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    CDR(MICROWAVE)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    2nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1111
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    1.676mm
  • Length
    2.79mm
  • Width
    2.79mm