  • CDR14BP8R2ECUS
CDR14BP8R2ECUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR14BP8R2ECUS
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR14BP8R2ECUS
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
8.2pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Step5Bar-code shipping tag
CDR14BP8R2ECUS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Ceramic
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    8.2pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Depth
    2.79mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    1111
  • Positive Tolerance
    3.0488%
  • Negative Tolerance
    3.0488%
  • Height
    1.676mm
  • Length
    2.79mm
  • Width
    70.9mm