  • CDR31BP361BJNM
CDR31BP361BJNM
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BP361BJNM
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR31BP361BJNM
Datasheet:
Description:
360pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BP361BJNM
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Gold (Ag/Ni/Au)
  • HTS Code
  • Capacitance
    360pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681/7
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
    Yes
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm