  • CDR31BP561AKWP
CDR31BP561AKWP
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BP561AKWP
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR31BP561AKWP
Package:
0805
Datasheet:
Description:
560pF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BP561AKWP
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.25mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681/7
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
    Yes
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm