  • CDR31BP6R8BBWS
CDR31BP6R8BBWS
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BP6R8BBWS
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR31BP6R8BBWS
Description:
6.8pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BP6R8BBWS
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Bulk
  • Published
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    1.25mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681/7
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    1.47%
  • Negative Tolerance
    1.47%
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm