  • CDR31BP6R8BDMR
CDR31BP6R8BDMR
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BP6R8BDMR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR31BP6R8BDMR
Description:
6.8pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BP6R8BDMR
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Palladium/Silver (Pd/Ag)
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681/7
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    7.35%
  • Negative Tolerance
    7.35%
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm